MİHENK

Not: Bu kitabı yayınlamaya karar verdiğim için siteden kaldırdım özür dilerim.

MİHENK

YAZAR:
İKRAMİ BERKER


İÇİNDEKİLER
Önsöz………………………………………..
Güzel söz Allah’a Yükselir…….…..............
Kelime-i Tevhid……………………………
Kelime-i Tevhidi Kabul Eden Neyi Kabul Etmiş Olur………………………………………………
Ezanın Mana ve Mahiyeti………………
Emri Bil-maruf……………………..……...
Müslümanın Ölçüsü İslamdır……….....….
Va Mu’tasımah…………………………....
Kafirin Değişmeyen Taktiği ……………………
Siyonizm’in Oyunları Bitmiyor…...………...
Üç Farklı Âlim Tipi……………………….
Korunması Gereken 5 Esas………...………
Kültürel ve Maddi Kalkınma…………………
Maddi Kalkınmanın Şartları………………….
Cehd-ü Gayret…………………………..
Küfürün Hedefi…………………………
Fikri İşgal…………………………...
Ellerini Isıracaklar!...…………………
Eğri Cetvelle Doğru Çizilmez…………..
Müslüman’ın Şerefi İmanındandır……..
İslam Davasında Örnek Bir Nesil………
Sahabeyi Besleyen Kaynak…………….
Allah’ın Terbiyesi………………………..
Allah Dinini Fâcirin Eliyle de Güçlendirir…
وعَنْ أَميرِ الْمُؤْمِنِينَ أبي حفْصٍ عُمرَ بنِ الْخَطَّابِ بْن نُفَيْل بْنِ عَبْد الْعُزَّى بن رياح بْن عبدِ اللَّهِ بْن قُرْطِ بْنِ رزاح بْنِ عَدِيِّ بْن كَعْبِ بْن لُؤَيِّ بن غالبٍ القُرَشِيِّ العدويِّ . رضي الله عنه ، قال : سمعْتُ رسُولَ الله صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم يقُولُ
« إنَّما الأَعمالُ بالنِّيَّات ، وإِنَّمَا لِكُلِّ امرئٍ مَا نَوَى ، فمنْ كانَتْ هجْرَتُهُ إِلَى الله ورَسُولِهِ فهجرتُه إلى الله ورسُولِهِ ، ومنْ كاَنْت هجْرَتُه لدُنْيَا يُصيبُها ، أَو امرَأَةٍ يَنْكحُها فهْجْرَتُهُ إلى ما هَاجَر إليْهِ » متَّفَقٌ على صحَّتِه. رواهُ إِماما المُحَدِّثِين: أَبُو عَبْدِ الله مُحَمَّدُ بنُ إِسْمَاعيل بْن إِبْراهيمَ بْن الْمُغيرة بْن برْدزْبَهْ الْجُعْفِيُّ الْبُخَارِيُّ، وَأَبُو الحُسَيْنِى مُسْلمُ بْن الْحَجَّاجِ بن مُسلمٍ القُشَيْريُّ النَّيْسَابُوريُّ رَضَيَ الله عَنْهُمَا في صَحيحيهِما اللَّذَيْنِ هما أَصَحُّ الْكُتُبِ الْمُصَنَّفَة .

Mü’minlerin emîri Ebû Hafs Ömer ibni Hattâb radıyallahu anh, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken dinledim, dedi:
“Yapılan işler niyetlere göre değerlenir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır. Kimin niyeti Allah’a ve Resûlü’ne varmak, onlara hicret etmekse, eline geçecek sevap da Allah’a ve Resûlü’ne hicret sevabıdır. Kim de elde edeceği bir dünyalığa veya evleneceği bir kadına kavuşmak için yola çıkmışsa, onun hicreti de hicret ettiği şeye göre değerlenir.”
Ahmed İbni Hanbel, Ebû Dâvûd, Tirmizî, Dârekutnî gibi büyük âlimler, bu hadisle, İslâmiyet’in üçte birini anlamanın mümkün olduğunu söylemişlerdir. İmâm Şâfiî, bu hadisin yetmiş ayrı konuyla ilgisi bulunduğunu, bu sebeple de onu din ilminin yarısı saymak gerektiğini belirtmiştir. İmâm Buhârî ise, kitap yazanlara bir nasihatte bulunarak, eserlerine bu hadisi şerifle başlamalarını tavsiye etmiştir.
Biz de bu tavsiyeye uygun olsun diye bu hadisi şerifle başlamayı münasip gördük.
ÖNSÖZ
Kâinatı yaratıp düzene koyan, terbiye edip rızıkveren, bizleri hidayete erdiren, sıratı müstakime vardıran, küfür ve dalaleti yerdiren, iman ile nurlandırıp İslam ile şereflendiren, ahkâmını icra için insanlar içerisinden İslam ümmetini seçen Allah’a (Cellecelalüh) sonsuz hamd ve senalar olsun.
Yeryüzünde güzel ahlakı tamamlamak için gönderilen, Allah'ın sevgili kulu iki cihan serveri ins ve cin'in Peygamberi Hatemül Enbiya, iki cihan güneşi sıratı müstakimin rehberi, İslam ümmetinin önderi, yüce Peygamberimiz, ulu önderimiz ve tek liderimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimize, onun pak ve temiz olan âline (Evladu iyaline, Ehli Beyti¬ne) ve her biri gökteki yıldızlar gibi olan Ashabına olsun.
Elimizdeki bu küçük çaplı kitap yerel gazetelere yazdığım köşe yazılarının genişletilmiş halidir. Bu gazetelerin her yere dağıtımı yapılamadığı gibi dağıtımı yapılan bölgelerde de herkesin takip etmediği malumdur.
Bu vesile ile bu köşe yazılarını yeniden elden geçirerek bir kitap haline getirmeyi uygun gördüm. Elhamdülillah buna da rabbim muvaffak kıldı. Rabbime sonsuz hamd ve sanalar olsun.
Bütün hayatımızın her safhasında prensip edinmemiz gereken esas, gayreti elden bırakmayarak Allah’ın tevfîkini talep etmektir. Bu duygularla işe koyulunca Allah yardımını esirgemiyor.
Gayret bizden Tevfik Allah’tan


İkrami BERKER